Hiyap Vinç

Makine parkurumuzdan...
Image

Hiyap vinç araç üstüne monte edilmiş seyyar yürüyüşlü katlanır bom özellikli vinçler'tir. Hiyap vinç ile yük kaldırmanın haricinde kaldırdığı yükleri kendi üstünde taşıma özelliği bulunmaktadır. Bu vinçlerle ağır malzeme ve yüklerinizi bir yerden başka bir yere nakil edebilirsiniz. Taşıma özelliği ve kompakt yapısı sayesinde en fazla kullanılan vinç çeşitlerinden biridir. Mobil vincin aksine dar alanlarda daha rahat hareket etme kabiliyetine sahip makinelerden biridir. İnşaatlarda çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İsveç Hiyap markası tarafından üretilen hiyap vinçler, zaman içerisinde markasıyla birleşmiştir. Hiyap vinç günümüzde çeşitli alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Hiab ya da hiyap olarak bilinmektedir. Araç üstü vinç denilince akıllara gelen bir vinç türü olan hiyap vinçler, yük taşıma dünyasında sıkça karşılaşılan bir markadır. Hiyap vinç kiralama ve diğer ürünler hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Hiyap Vincin Tarihçesi

Sadece ülkemizde değil, aynı zamanda dünyada da jenerik haline gelen bu marka 1940 yılında üretilmiştir. Küresel taşımasının kökünü oluşturan bu vinçler, sayesinde artık ağır eşyaların taşınması için kas gücüne gerek görülmemektedir.

1944 yılında beri bütün yükleme ve boşaltım işlemleri kas gücüyle yapılmaktaydı. Hidrolik alanda ilerleme olmasıyla beraber bu durum kısa süre içerisinde değiştir. Hudiksvall ve Eric Sundin, kayak üreticisiydi. Eric Sundin, hidroliğin yapabileceklerin keşfedince, hidrolik yardımıyla insan gücünü kolaylaştıran bu hidrolik vinçleri oluşturdu. 1944 yılında kurulan Hiab, Hiab Metodunun da doğmasını sağladı. İşte hiyap vincin tarihçesi:

-1946 yılında ilk prototip üretildi. (Hiab 19)

-1947 yılında ilk seri üretim üretildi. (Hiab 190)

-1954 yılında kamyon motoruyla çalışan ilk Hiab üretildi. (Hiab 192)

-1955 yılında ilk Knuckle üretildi. (Hiab 170)

-1959 yılında ilk kova ataşmanı üretildi.

-1972 yılında ilk hidrolik kollu valve üretildi. (Hiab 172)

-1985 yılında ilk katlamalı bom sistemi üretildi. (Hiab 174)

Hiyap Vincin Türleri

Hiyap vinçler kendi içerisinde tek ve çift kırmalı olarak ikiye ayrılmaktadır. Tek kırmalı hiyap vinçler, standart olarak yük kaldırma işlevini gerçekleştirmektedir. Tek uzatma koluna sahiptir. Çift kırmalı hiyap vinçlerin ise 1. kırma ucuna 2. kırma grubu eklenmiştir. Bu vinçler daha yüksek yerlere ulaşabilmektedir. Aynı zamanda standart kırma grubundan daha farklı yönlere hareket edebilmektedir. Bu sebeple çift kırmalı hiyap vinçler daha çok tercih edilmektedir.

Hiyap Vinçlerin Avantajları

Hiyap vinçlerin avantajları çok fazladır. Tekerlekleri sayesinde her yere hareket edebilmektedir. Aynı zamanda mobil vinç grubuna girdikleri için, zaman ve iç gücü konusunda büyük tasarruf sağlamaktadır. Pratik ve kolay kullanımı sayesinde kısa ve hafif yüksek için tercih edilebilmektedir.